جنگ دیرینۀ اعراب و فارس‌ها، این بار به سبک PUBG

Share on facebook
Share on twitter

برگردان: جواد آرین
منبع: economist

چه حکایت دردناکی، جوانک عرب از وقتی که هتل تعطیل شده بود در اطراف خانه پرسه می‌زد و در حال سپری‌کردن تعطیلات به‌وجودآمده از اثر شیوع کرونا بود. مجرد بود و در خانه‌ای زندگی می‌کرد که برای یک لحظه هم از گزند کنایه‌های والدین اش در امان نبود. و برای این‌که عقده ژ‌هایش را خالی کند به داخل پابجی می‌رفت تا این‌که دشمن مجازی خود را همراه ماهی‌تابه بکشد.

قبل از این‌که ویروس کرونا به جغرافیای عرب هجوم بیاورد بازی‌های ویدئویی در میان قشر پر جنب و جوش جوان، که عمدتاً بی‌کار و تنبل بودند رواج داشت. به طور حتم چیزی بیش‌تر از بودن یک شخصیت ناشناخته در میدان جنگ انسان را به هیجان نمی‌اندازد، که بازی پابجی یا (بابجی در زبان عربی) این رؤیا را به واقعیت تبدیل کرده است. گروهی از بازی‌کنان که معمولاً ۱۰۰ نفر می‌باشند به مانند کماندوهای واقعی در یک جزیره از هواپیمای نظامی فرود می‌آیند و برای کشتن یکدیگر مبارزه می‌کنند. آخرین بازمانده پیروز میدان است.
ویس چت بازی که معولاً تلفیقی از زبان‌های غربی و فارسی است مکان امنی برای کاربران فراهم ساخته که به دور از هر محدودیت اجتماعی با هم صحبت کنند.
نسخه‌ی تلفن همراه آن که ۵۰ میلیون کاربر فعال در سراسر دنیا دارد از کافه‌ی خیابان‌های خلیج تا هتل‌های پنج‌ستاره را اشغال کرده است.

یک پژوهش‌گر تخمین زده است که در حدود ۴ میلیون نفر در عربستان سعودی هر ماه پابجی بازی می‌کنند.
در تظاهراتی که سال پیش در عراق رخ داد، بعضی از مردم با لباس شخصیت‌های پابجی به خیابان‌ها ریخته و دست به تظاهرات زدند.
به گفته‌ی Newzoo یک شرکت تحقیقاتی؛ خاورمیانه و آفریقا خانه‌ی ۱۴ فیصد از بازی‌کنان بازی‌های ویدئویی در سراسر جهان می‌باشند.
طبق تحقیقات دانشگاه شمال غربی قطر نزدیک به نیمی از جوانان مصر، اردن و دیگر کشورهای عربی حداقل یک بار در روز بازی ویدئویی را انجام می‌دهند‌ و آن‌هایی که به کامپیوتر دسترسی ندارند، می‌توانند از سالن‌های بازی که در سراسر شهرها و شهرک‌ها وجود دارند استفاده کنند.

محمد بن سلمان ولی‌عهد جوان سعودی، انجام بازی‌های ویدئویی به خصوص «call of duty» را مجاز می‌داند و از آن حمایت می‌کند.
سرمایه‌گذاران و دولت‌ها این قضیه را فرصتی برای پول‌درآوردن می‌دانند. خاور میانه و آفریقا در سال ۲۰۱۹ پنج میلیارد دالر از این راه بدست آوردند که فقط ۳ درصد از درآمد جهانی آن می‌باشد و این رقم سال پیش به ۱۱ درصد افزایش یافت. «Tencent» سرمایه‌گذار چینی شرکت پابجی، سال گذشته در دبی یک نمایندگی را افتتاح کرد.
عربستان سعودی در ماه دسامبر میزبان رقابت‌های بازی‌های ویدئویی بود که برای این مسابقات ۳۰۰۰۰۰ دالر جایزه تعیین کرده بود و امیدوار است صنعت «ورزش الکترونیک» را انکشاف بدهد. هم‌چنان امارات متحده‌ی عربی رقابت‌های مختص‌به‌خود در این زمینه دارد.

همه‌گی از این وضعیت آشفته راضی نیستند. جوانان عرب به صورت تمسخرآمیز می‌گویند؛ شغل‌های قابل قبول برای جامعه‌ی ما به داکتری، انجینیری، وکالت محدود شده اند. راضی‌کردن والدین مبنی‌بر این‌که بازی‌های ویدئویی می‌تواند یک شغل باشد کار آسانی نیست.

سیاست‌مداران و والدین، جوانان امروزی را نسل پابجی می‌نامند. سال گذشته پارلمان عراق بازی را ممنوع کرد ولی مورد استقبال مردم قرار نگرفت. به تعقیب عراق دولت اردن در ماه جولای بازی‌کردن پابجی را ممنوع کرد.
هراس از بازی‌های ویدئویی منحصر به جغرافیای کشورهای عربی نیست. قانون‌گذاران در آمریکا بازی‌های ویدئویی را مقصر تیراندازی‌ها بر مکاتب می‌دانند.
و اما در خاورمیانه خشونت‌های ساختگی بازی‌ها کوچک‌ترین اهمیتی هم برای مقامات ندارند، چون که اخبار شام‌گاهی بسیار تراژدی‌تر از حوادث داخل call of duty است.
بعضی از بازی‌ها به‌خاطر صحنه‌های سکسی و یا بهانه‌هایی که ضد دین گفته شده، بسته شده اند.

نگرانی والدین از بابت پابجی این است که، جوانان زمان زیادی را برای بازی‌کردن صرف می‌کنند. Tencent سال گذشته گزینه‌ای برای والدین طراحی کرد که امکان محدودکردن زمان بازی را به آن‌ها می‌دهد. با این، آن‌ها فقط خودشان را فریب می‌دهند که از اثرات مخرب بازی به روی فرزندان‌شان جلوگیری می‌کنند.

به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

نوشته‌های مشابه