اظهارات دور از انتظار رییس سازمان قضایی نیروهای مسلح ایران در مورد واقعه ۱۳ ثور دهنه ذوالفقار

Share on facebook
Share on twitter

مقامات وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان اظهارات حجت‌الاسلام بهرامی، رییس سازمان قضایی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در گزارش منتشر شده خبرگزاری ایسنا به تاریخ ۳۱ جوزای ۱۳۹۹، پیرامون واقعه دلخراش ۱۳ ثور ۱۳۹۹ دهنهٔ ذوالفقار دریای هریرود را با دقت مطالعه کرده است.
هیأت حقیقت‌یاب جمهوری اسلامی افغانستان تحت ریاست سرمفتش شورای امنیت ملی، جهت بررسی واقعه به ولایت هرات سفر کرده و تمام اسناد، مدارک و شواهد را به‌دقت بررسی نمود. این هیأت چگونگی جریان واقعه را با استفاده از مدارک موجود، شنیدن اظهارات ۷ تن از نجات‌یافته‌گان به‌حیث شاهدان عینی واقعه در حضورداشت جنرال قنسول جمهوری اسلامی ایران مقیم هرات، اظهارات اقارب و نزدیکان شهدأ و مردم محل واقعه و هم‌چنان جمع‌آوری اسناد و مدارک از محل واقعه به‌شمول مدارک دریافت‌شده در جریان بررسی مشترک کمیساران درجه یک دو کشور، مستند و مستدل نمود.
این اسناد، شواهد و مدارک به‌گونهٔ رسمی به آقای بهاروند، معاون حقوقی و امور بین الملل وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران و هیأت همراه‌شان در جریان سفر به کابل تحویل داده شد.
جمهوری اسلامی افغانستان تأسف و تأثر عمیق‌خویش را پیرامون اظهارات رییس سازمان قضایی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران مبنی بر این که گویا جانب افغانستان مستنداتی را در مورد واقعه ۱۳ ثور دهنه ذوالفقار ارائه ننموده، ابراز می‌نمایند. قابل یادآوری است که‌ دولت جمهوری اسلامی افغانستان پیگیری‌های‌مستمر برای دریافت نتایج تحقیقات جانب ایران در رابطه به اسناد، شواهد و مدارک سپرده شده به هیأت دیپلوماتیک آن کشور، از مجاری دیپلوماتیک انجام داده و تا تأمین عدالت این پیگیری‌ها را ادامه خواهد داد.

به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

نوشته‌های مشابه